Siarka Tarnobrzeg w 1 lidze !/ 2003-03-16 21:35:00 /
Drugą drużyną, która wywalczyła bezpośredni awans do 1 ligi została Siarka Tarnobrzeg. Co prawda Siarka w ostatnim spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec przegrała na własnym parkiecie 64:86, ale dzięki 30-punktowej zaliczce z wcześniejszych spotkań to w Tarnobrzegu cieszono się z awansu. Zagłębie będzie jeszcze walczyć w barażu z jedną z drużyn, która w pierwszej lidze zajmie pozycję 9-10.

Siarka Tarnobrzeg – Zagłębie Sosnowiec 64:86 (17:18, 19:17, 12:26, 16:25)
Siarka: Peciak 15 (1x3), Kwiatkowski 14 (3x3), Polek 12 (2x3), Wojdyła 10 (1x3), Rynkiewicz 6, Szeib 4, Hałys 2, Papka 1.
Zagłębie: Deja 24, Żurawski 17 (1x3), Ecka 16 (2x3), Limański 16 (2x3), Guzik 6, Dziura 5 (1x3), Środa 2, Jakubczak 0.

9 punktów zabrakło koszykarzom Zagłębia, aby bezpośrednio awansować do I ligi. Mająca 31 punktów przewagi Siarka na zbytnim luzie podeszła do ostatniego spotkania i to pozwoliło Zagłębiu odnieść najwyższe w tym sezonie zwycięstwo. Szkoda tylko, że w poprzednich spotkaniach finałowych Zagłębie nie odniosło tak okazałych rezultatów.

Do przerwy mecz był wyrównany. Toczyła się walka kosz za kosz. Żadnej z drużyn nie udało się zbudować przewagi. Dopiero w III kwarcie Zagłębie zaczęło dominować. Z boiska zszedł skrzydłowy Siarki Paweł Rynkiewicz i sosnowiczanom grało się łatwiej. Gospodarze grali pod presją i zaczęli się gubić. Warto też podkreślić dobrą grę Zagłębia w obronie.

W ostatniej kwarcie Zagłębie wciąż zwiększało przewagę. Na 2,5 minuty przed końcem meczu sosnowiczanie prowadzili 27 punktami i do awansu brakowało już tylko 4 "oczek". W tym kluczowym momencie, po "trójce" Marcina Ecki piłka się zakręciła na obręczy i nie wpadła do kosza.

Po stojącym na bardzo dobrym poziomie meczu, kibice dziękowali zawodnikom oklaskami. Siarce należały się one za awans, a Zagłębiu za heroiczną walkę do końca i nie poddanie się mimo fatalnego bilansu po 3 meczach.

Gratulujemy awansu tarnobrzeżanom i liczymy na to, że Zagłębie dołączy do Siarki po zwycięstwie w barażach. Na razie zawodnicy mają wolne. Losowanie par barażowych odbędzie się po zakończeniu rozgrywek I ligi - 31 marca, a mecze zostaną rozegrane w kwietniu (dokładne terminy jeszcze nie są ustalone). Wiadomo jednak, że pierwszy mecz zostanie rozegrany w Sosnowcu, a rewanż na parkiecie I-ligowca. Start w barażach zapewniła już sobie Pogoń Ruda Śląska. O drugie miejsce walczą AZS Lublin, SKK Szczecin i SMS Warka. Wydaje się, że lublinianie mają na to największe szanse. Drugim drugoligowcem grającym w barażach będzie Basket Kwidzyn, który nie sprostał Astorii Bydgoszcz w meczach finałowych, ulegając 1:3.