Start Lublin pokonany!/ 2011-02-26 19:33:24 / Marcin Durczak /

Górnik Wałbrzych pokonał na własnym parkiecie Olimp MKS Start Lublin 61:57 (20:14, 16:18, 4:12, 21:13).
Górnik: Nitsche 15 (1x3, 9zb.), Muszyński 13 (7przechw.), Kowalski 12 (1x3), Kietliński 9 (1x3), Wróbel 6, Pieloch 4 (1x3), Grzywa 2 (10zb.).
Start: Prostak 13 (2x3), Aleksandrowicz 12 (2x3), Łuszczewski 11 (1x3), Szymański 8, Prażmo 6, Sikora 3, Myśliwiec 2, Kowalski 2.

rozgrywki.pzkosz.pl - W ekipie z Wałbrzycha ponownie zabrakło dwóch podstawowych graczy: uskarżającego się na ból achillesów Marcina Sterengi oraz kontuzjowanego Bartłomieja Józefowicza. Do tego zagrać nie mógł Adrian Stochmiałek, który złamał nogę. Lublinianie przystąpili do spotkania w pełnym składzie, choć, jak mówił trener Dominik Derwisz, z powodu choroby w ostatnich dwóch tygodniach nie wszyscy mogli normalnie trenować.

Lepiej w mecz weszli goście, którzy w 3 minucie prowadzili już 7:2. Wałbrzyszanie po słabym początku rozkręcali się z każdą kolejną akcją. Najpierw wolnymi do stanu 10:11 doprowadzili Łukasz Grzywa i Łukasz Muszyński, a gdy za trzy trafił Tomasz Prostak (10:14 w 7 minucie), zupełnie przejęli inicjatywę i do końca tej części gry zdobyli 10 kolejnych punktów nie tracąc żadnego i prowadzili 20:14.

Drugą kwartę górnicy zaczęli bardzo dobrą grą w obronie i skuteczną w ataku. W efekcie po trójce Damiana Pielocha w 14 minucie osiągnęli najwyższe swoje prowadzenie w meczu: 30:16. I podobnie jak trzy dni wcześniej w Dąbrowie – od tego momentu stanęli. Obudzili się natomiast goście, którzy przy słabszej grze Górnika zaczęli odrabiać straty.

- Zaczęliśmy grać swoja koszykówkę – skomentował po spotkaniu Przemysław Łuszczewski. – To był ten Start, który potrafił wygrywać z faworytami – oceniał postawę swojej drużyny w tym fragmencie skrzydłowy gości, którego seria punktowa zmniejszyła straty gości do ośmiu oczek (34:26), następnie seria wolnych Tomasza Prostaka i trafienie Łuszczewskiego spowodowało, że do przerwy zaledwie czterema oczkami prowadzili miejscowi (36:32).

Po zmianie stron nastąpił przestój wałbrzyskiej drużyny. Gospodarze w ciągu trzecich dziesięciu minut zdobyli tylko 4 oczka, a ich autorem był Łukasz Muszyński. Słaba skuteczność gości powodowała jednak, że wciąż prowadził Górnik. W 25 minucie po trafieniu Sebastiana Szymańskiego było 40:39 dla wałbrzyszan. Na prowadzenie Start wyszedł dopiero w połowie 27 minuty, gdy drugiego wolnego wykorzystał Szymański. Do końca kwarty przyjezdni trafili jeszcze trzy razy z linii i po pół godzinie prowadzili 40:44.

Po reprymendzie trenera Chlebdy między 3 a 4 ćwiartką miejscowi w końcu zaczęli trafiać. Co prawda przewagę gości do 6 oczek powiększył na początku tej części Przemysław Łuszczewski, ale następne dziesięć punktów zdobyli wałbrzyszanie: do kosza trafiali rozgrywający wałbrzyskiej drużyny, Najpierw Marcin Kowalski za dwa, potem Jakub Kietliński za trzy, następnie trójkę trafił Kowalski, dwa punkty po penetracji dołożył Kietliński i w 32 minucie miejscowi objęli prowadzenie 50:46. Później mecz się wyrównał i przez kolejne sześć minut minimalne prowadzenie utrzymywali wałbrzyszanie. Goście jednak nie rezygnowali. Gdy najpierw za dwa trafił Łuszczewski, a następnie zza linii 6,75 Prostak na 110 sekund przed zakończeniem meczu ponownie na prowadzenie (55:54) wyszli lublinianie. Na więcej nie pozwolił jednak Górnik.

- Pogoń za graczami z Wałbrzych kosztował nas nieco sił – mówił po zawodach Dominik Derwisz. – Potem nie było już nas fizycznie stać na penetrację, pozostały nam rzutu za trzy, które nie dochodziły celu – ocenił końcówkę trener gości. I faktycznie. Gdy gospodarze zaczęli agresywniej bronić skuteczność zatracili lublinianie. A miejscowi byli efektywniejsi i w ofensywie. Najpierw trafił Marcin Wróbel, dwa punkty dołożył Łukasz Muszyński, z rzutów wolnych trafili Kowalski i Pieloch. Goście próbowali w międzyczasie rzutów za trzy, ale ich próby okazały się nieskuteczne i na 13 sekund przed końcem 61:55 prowadzili miejscowi. Wynik ustalił Paweł Kowalski wykorzystując dwa z trzech wolnych i Górnik po pięciu kolejnych porażkach odniósł jakże bardzo ważne zwycięstwo pokonując Start 61:57.

- Przygotowywaliśmy się do tego meczu i bardzo się nastawialiśmy na zwycięstwo – powiedział po spotkaniu Mateusz Nitsche. - Myślałem po pierwszej połowie, że będzie to mecz, w którym w końcu wszystko zafunkcjonuje i wygramy jakąś znaczącą ilością punktów. Niestety znów zagraliśmy jednak swój basket i wprowadziliśmy dramaturgię. Trzeba się jednak cieszyć ze zwycięstwa, bo ono jest najważniejsze – cieszył się najlepszy strzelec spotkania.