Muszkieterowie - Górnik (sobota, 11.10)/ 2014-10-10 18:06:24 /

W 2. kolejce sezonu 2. ligi Górnicy zagrają na wyjeździe z Muszkieterami Nowa Sól. Oba zespoły wygrały swoje pierwsze mecze. W rozwinięciu zapowiedź spotkania.

15:00

Muszkieterowie Nowa Sól to projekt, który powstał w zeszłym roku i ma na celu ogrywać w dorosłej koszykówce wychowanków Zastalu Zielona Góra. Muszkieterowie współpracują z wicemistrzem Polski, Stelmetem Zielona Góra. Zawodnicy z szerokiej kadry Stelmetu (Maciej Kucharek, Kamil Zywert, Patryk Pełka) są zgłoszeni do 2. ligi i mogą wystąpić przeciwko Górnikowi.

W ostatnim sezonie Muszkieterowie zajęli 2. miejsce w gr. B 2. ligi, ale odpadli niespodziewanie w I rundzie playoffs z AZS-em Toruń.

W 1. kolejce sezonu 2014/15 ekipa z Nowej Soli pokonała Jamalex Polonię 1912 Leszno 72:71. Zwycięstwo Muszkieterów przyszło po dramatycznej końcówce spotkania. Opis meczu z portalu sport.elka.pl:

“Po pasjonującym boju Jamalex Polonia przegrała inauguracyjne spotkanie ligowe z Muszkieterami Nowa Sól 71:72. Do wyłonienia zwycięzcy, konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Goście zapewnili sobie triumf trafiając do kosza w ostatniej sekundzie meczu.

Od pierwszych minut widać było sporą determinację w grze obu zespołów. Otwierająca spotkanie kwarta była bardzo wyrównana i zakończyła się minimalnym zwycięstwem gospodarzy 16:15. Podobny przebieg miała druga odsłona meczu. Żadna z drużyn nie potrafiła wypracować większej przewagi. Druga kwarta zakończyła się przy wyniku 29:27 dla Jamalex Polonii.

Po przerwie zawodnicy gospodarzy wyszli na parkiet bardzo skoncentrowani. Odpoczynek nie wpłynął dobrze na zespół z Nowej Soli. Po kilku minutach trzeciej kwarty gospodarze prowadzili już 41:27. Muszkieterowie obudzili się jednak i znowu zaczęli zdobywać punkty. Przewaga Jamalex Polonii topniała z każdą chwilą. Przy rezultacie 43:37 dla gospodarzy czas wziął trener Marek Lebiedziński. Przerwa nie przyniosła jednak spodziewanych zmian w grze leszczynian. Już kilka minut później na minimalne prowadzenie w meczu wyszli goście. Udało im się utrzymać je do końca trzeciej kwarty, po której ekipa przyjezdna prowadziła 51:49.

Rozstrzygająca część spotkania bardzo dobrze rozpoczęła się dla Jamalex Polonii, która wyszła na prowadzenie 55:51. Goście grali na tym etapie meczu dość nerwowo i popełniali błędy w ataku. Polonistów podobnie jak w trzeciej kwarcie dopadł jednak kryzys. Na minutę i jedną sekundę przed zakończeniem regulaminowego czasu gry goście prowadzili 62:61. Szczęśliwie dla gospodarzy kwarta zakończyła się przy wyniku 64:64 i o wyniku meczu miała przesądzić dogrywka.

Jeszcze na cztery sekundy przed końcem doliczonego czasu gry jednym punktem prowadzili gospodarze. Zawodnicy Jamalex Polonii popełnili jednak błąd tracąc piłkę. Goście skwapliwie skorzystali z tej sytuacji i w ostatniej sekundzie spotkania zdobyli kosza, który przesądził o ich triumfie.

Dawno czegoś takiego nie widziałem - mówił po meczu Arkadiusz Miłoszewski, trener zespołu z Nowej Soli. - Oba zespoły mają jeszcze braki i popełniły wiele błędów. Z całą pewnością mogę jednak powiedzieć, że tej dramaturgii starczyłoby na kilka spotkań. W koszykówce zwycięstwo od porażki dzieli czasami bardzo cienka linia. Na cztery sekundy przed końcem meczu wydawało się, że wygrają gospodarze. Zakończyło się to jednak inaczej. Cieszy mnie zwycięstwo, bo podejrzewam, że ciężko będzie wygrać w Lesznie jakiemukolwiek innemu zespołowi - dodał.”

Dla Muszkieterów w Lesznie punktowali: Marcin Chodkiewicz 18, Adam Chodkiewicz 18, Rajewicz 11, Trubacz 6, Krawczyk 6, Chołuj 9, Mołek 2, Der 2.

Szeroki skład zespołu:

Najbardziej znanym graczem Muszkieterów jest Marcin Chodkiewicz - jednocześnie II trener zespołu. 32-letni gracz wywodzi się z Zastalu Zielona Góra i ma za sobą wiele sezonów w 1. oraz 2. lidze (grał też krótko w ekstraklasie). Razem z Marcinem w drużynie od tego sezonu występuje jego brat Adam - wychowanek Zastalu oraz były gracz trzecioligowego Sokoła Międzychód i drugoligowego WSTK Wschowa. Obaj są synami Grzegorza Chodkieiwcza, który prowadził w przeszłości naszego Górnika.

W składzie znajduje się plejada zdolnej młodzieży na czele z bliźniakami Zywert. Kamil i Marek wracają do gry po rocznej przerwie spowodowanej kontuzjami. Obaj byli filarami reprezentacji Polski U-16 w 2012 roku - nasza kadra była wtedy 6. w  Europie. W kadrze znajdują się też wicemistrzowie Polski U-20 z tego roku (w barwach Zastalu): Chorągwicki, Der, Przybylski, Chołuj, Trubacz.

Trener zespołu jest Arakdiusz Miłoszewski - ostatnio szkoleniowiec kadry Polski U-18 (ostatnie miejsce w ME U-18 i spadek do dywizji B), wcześniej trenerw Szkole Mistrzostwa Sportowego we Władysławowie oraz trener Polonii Warszawa i Politechniki Warszawskiej. Miłoszewski prowadził też kadrę Polski U-16 w 2012 roku i zajął z nią 6. miejsce w ME.