Lider pokonany na wyjeździe!/ 2019-01-28 08:01:51 / Marcin Durczak /

walbrzych.dlawas.info - Górnik Trans.eu Wałbrzych pokonał po bardzo dobrym meczu dotychczasowego lidera rozgrywek, Rawlplug Sokół Łańcut 74:68! Nasz zespół do wygranej poprowadzili autor double-double Piotr Niedźwiedzki oraz skuteczny Grzegorz Małecki (8/9 z gry!). Tym samym nasi zrewanżowali się za porażkę u siebie 62:82.

Od pierwszych minut spotkania twarda defensywa Górnika sprawiała mnóstwo problemów Sokołowi. Po ośmiu minutach gry gospodarze mieli na koncie ledwie 3 punkty! W drugiej kwarcie rywale próbowali gonić wynik, ale nasi korzystali z szybkiego ataku i po świetnym wejściu pod kosz Jakuba Dera prowadzili 23:12. Po chwili, gdy Tomasz Krzywdziński wykorzystał pod koszem podanie od wspomnianego Dera było 27:14 i gospodarze poprosili o przerwę. Ta dobrze na nich wpłynęła, bo zaliczyli serię punktową 8:0 (27:22). Do przerwy minimalnie prowadzili jednak biało-niebiescy, gdy ważny rzut z dystansu trafił Grzegorz Małecki.

Gdy na początku trzeciej odsłony w ciągu minuty aż trzy przewinienia złapał Piotr Niedźwiedzki wydawało się, że Górnik może mieć kłopoty. Nic z tych rzeczy. Po „trójce” Huberta Kruszczyńskiego prowadził 43:34, a po rzucie z odchylenia z półdystansu w wykonaniu Małeckiego już 47:35.

Do odrabiania strat Sokoła poderwał Bartłomiej Karolak, trafiając za 3 na 6:58 przed końcem meczu, co zniwelowało przewagę naszej drużyny do 61:57. Po chwili trener Marcin Radomski poprosił o czas, a grupa wałbrzyskich kibiców zgodnie zaśpiewała: „Gramy do końca!”. W dalszej fazie czwartej kwarty drogę do kosza znalazła próba z dystansu Rafała Glapińskiego, która pozwoliła odskoczyć na 71:62. Nasi wciąż grali twardo w obronie, dodając do tego cierpliwe, długie akcje w ataku. Tylko 8 punktów (1/6 z gry) dla Sokoła zanotował czwarty najlepszy strzelec rozgrywek, Filip Małgorzaciak ( w sezonie śr. ponad 18 pkt/mecz).

Po 20 kolejkach Górnik legitymuje się bilansem 10-10, Sokół 15-6. By poznać pełny wygląd tabeli musimy jeszcze poczekać, bo kolejkę zakończą cztery niedzielne spotkania.

Już 2 lutego Górnik zagra u siebie z Polfarmexem Kutno, a 13 lutego w derbach Dolnego Śląska podejmie w Aqua Zdroju lokalnego rywala, celującego w awans do ekstraklasy FutureNet Śląsk Wrocław.

Rawlplug Sokół Łańcut - Górnik Trans.eu Wałbrzych 68:74 (9:19, 24:17, 19:23, 16:15)
Górnik: Niedźwiedzki 19 (10 zb), Małecki 17, Wróbel 10, Der 8, Glapiński 8, Kruszczyński 7, Krzywdziński 4, Durski 1, Spała 0, Ratajczak 0.
Najwięcej dla Sokoła: Karolak 14, Klima 12.