gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Artykuł NWW: Aqua Ratuszowa/ 2007-11-20 22:00:42 /
Nowe Wiadomości Wałbrzyskie: Koniec z aurą tajemniczości wokół budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Ratuszowej. W gminie odkryto karty i z wielkim optymizmem przedstawiono nową koncepcję prowadzenia inwestycji. Jeżeli wszystko potoczy się po myśli władz Wałbrzycha obiekt stanie jesienią 2010 roku.

Słowo Ratuszowa ma być jak najszybciej zastąpione innym określeniem Aqua-Zdrój. Tak ma bowiem nazywać się oficjalnie kompleks, który miałby powstać na Białym Kamieniu, jednej z dzielnic Wałbrzycha. - Nazwa jest ładna, a poza tym kojarzy się z uzdrowiskiem i wodą, a o to nam chodziło - przekonuje Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha. Władze gminy chcą poza tym podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundację zabiegów rehabilitacyjnych, które w przyszłości mogłyby być ważnym elementem funkcjonowania Ratuszowej.

Spółka ma czuwać
- Przez wiele miesięcy było o kompleksie cicho, ale to nie znaczy, że nic nie zostało zrobione. Przygotowaliśmy mnóstwo dokumentacji, która jest potrzebna, by w ogóle ruszyć z inwestycją i ogłosić przetarg- tłumaczy Marek Małecki, wiceprezydent Wałbrzycha. Większość papierkowej roboty mają w gminie już za sobą. Teraz czas, by przystąpić do kolejnych działań. Jak najszybciej należy powołać spółkę celową - to nowość w przypadku tej inwestycji. Być może radni zdecydują się na ten krok już w grudniu tego roku. To byłaby spółka ze stuprocentowym udziałem miasta, która czuwałaby tylko i wyłącznie nad realizacją inwestycji.

Następnym krokiem byłaby rozbiórka stojących dziś przy ul. Ratuszowej starych obiektów. Według planu prace mogłyby rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Kolejna rzecz to przygotowanie dokumentacji przetargowej, wyłonienie wykonawcy, zaprojektowanie zadanie, aż wreszcie rozpoczęcie robót. - Realna data rozpoczęcia pierwszych prac to wiosna 2009 roku. Szacujemy, że budowa powinna zakończyć się jesienią 2010 roku, a kompleks zostałby oddany do użytku jeszcze w tym samym roku - mówi Piotr Kruczkowski. 

Kasa z Unii
Niewiele zmieniła się koncepcja zagospodarowania z tą jednak różnicą, że obiekt byłby zwartą całością. Nie przecinałaby go ul. Ratuszowa. I tak planowana jest przebudowa stadionu (na 12 tys. miejsc z krytą trybuną), budowa 3 boisk treningowych (jednego ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem), pływalni z sauną i gabinetami odnowy biologicznej, hali widowiskowej na 2 tys. miejsc, a także hotelu z restauracją i kręgielnią.

Nowością jest sposób finansowania inwestycji, który w obecnych warunkach wygląda na najbardziej logiczne i dość bezpieczne rozwiązanie. Inwestycja ma zamknąć się kwotą 90 mln zł. O połowę tej kwoty gmina będzie aplikować w ramach Regionalnego Programu Europejskiego i być może otrzyma na ten cel pieniądze z UE. Około 35 mln zł pochodziłoby z kredytu zaciągniętego przez wcześniej powołaną spółkę celową. Z kolei 10 mln zł miasto zamierza pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jest też plan B inwestycji, na wypadek gdyby nie udało się otrzymać dofinansowania z Brukseli. - Wówczas jesteśmy w stanie wybudować jedynie halę sportową oraz basen - tłumaczy prezydent miasta.

Zagrożeni wywłaszczeniem
Wreszcie ostatnia rzecz, chyba najważniejsza. Prawa do terenów, na których miałby stanąć obiekt. Z 7 mieszkań, które znajdują się w budynku stojącym dziś przy ul. Ratuszowej, wykupiono dotychczas 3. Z kolejnym właścicielem lokalu gmina jest bliska porozumienia. Pozostałe trzy rodziny, jeżeli nie przyjmą warunków proponowanych przez miasto, mogą zostać wywłaszczone. - Taką możliwość dają nam nowe przepisy dotyczące inwestycji sportowych oraz budowy kompleksów przy okazji organizacji EURO 2012. Wejdą one w życie od 1 stycznia przyszłego roku - mówi Mirosław Bartosik, wiceprezydent Wałbrzycha.

Miasto musi też dogadać się w sprawie przejęcia terenów z Polskim Związkiem Działkowców (w tym przypadku jak przekonują władze Wałbrzycha nie powinno być kłopotów) oraz z właścicielami parkingów, którzy są użytkownikami wieczystymi gruntów (tu mogą pojawić się pewne trudności). Bez względu na utrudnienia wiosną przyszłego roku mają zacząć się pierwsze prace rozbiórkowe. Najwyższy czas, by Ratuszowa ruszyła z kopyta.

Tomasz Piasecki

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
bielu
2007.11.26 22:32:14
IP: 83.27.131.111
do ufo: hala będzie ZAPCHANA i WIELKA!! :)
zielony
2007.11.23 19:21:26
IP: 78.88.200.3
jak tak dalej pojdzie to o organizacje ciekawszych imprez bedzie mogla konkurowac z miastem hala sportowa na terenie Toyoty :D
zielony
2007.11.23 19:19:34
IP: 78.88.200.3
na wiekszej hali mozna wiecej. Koncerty, targi np pracy, imporezy typu sylwester, gale, mecze reprezentacji itd. W sumie caly czas mowi sie o ilosci miejsc siedzacych a warto takze cos wspomniej o powierzchni "parkietu"
ufo
2007.11.22 22:54:22
IP: 89.174.99.38
To chyba lepiej ze hala bedzie mniejsza i zapchana niz wielka i pusta/?
AS KIER
2007.11.22 19:57:05
IP: 83.27.208.143
Gdybyście wybudowali halę widowiskową na 6 tyś. daję głowe (i główkę ... także ) że mamy komplet publiczności na meczach Górnika Wałbrzych ... zdaję sobie sprawę że utrzymanie takiej hali wymaga większego wkładu ale przebudowa nowo wybudowanego obiektu (na większy bo to będzie nieuniknione) to zakrawa na kpinę ... Panie Kruczkowski czas otoczyć się mądrymi ludźmi jak Prezydent Wrocławia , nie półgłówkami,którzy nie potrafią przewidzieć tak oczywistych zachowań mieszkańców ... kiedy zdacie sobie sprawę z tego że w tym mieście się nic nie dzieje ??? Ludzie spragnieni są sukcesów sportowych bo na inne to już liczyć w tym mieście nie mogą (przez waszą nieudolność oczywiście) Powodzenia ...proszę to przemyśleć...
Pawulon
2007.11.22 18:09:33
IP: 194.146.219.130
Kruczkowski to kłamczuch. Nie bedzie żadnego kompleksu wybijcie sobie z głowy.Ile razy juz obiecywał.
rydzu
2007.11.22 14:06:34
IP: 83.27.181.47
ludzie co wy znowu kabinujecie hala na 2 tsiace smiech na sali widac gdzie walbrzyscy dzialacze maja swoje rozumy. a pozatym mogla by grac tu np. reprezentacja koszykarzy a wy robicie wszystko zeby to posuc. jeszcze nie zrobili a juz spaprali sprawe. gratulacje panie kruczkowski!!!
michu
2007.11.21 20:13:00
IP: 195.22.97.40
Wałbrzych - 130 tys mieszkancow - proponowana hala na 2000
Świecie - 25 tys mieszkancow - hala 1500
Świebodzice - 23 tys mieszkancow - hala max 2000

Na podstawie czego nasi wielmozni rzadzacy rozplanowuja ilosc krzeselek na "budowanej" od kilki już lat hali?
thx
2007.11.21 16:00:32
IP: 83.8.38.151
buahhhhaaaaaha - zime juz mamy prawie za pasem, a tutaj kolejne gruszki na wierzbie :) ile razy juz były takie zapewnienia i obietnice?
Moonlife
2007.11.21 13:54:41
IP: 80.52.172.202
wszystko ...niby ok ....ale ...
...jaki jest sens budowy hali widowiskowo sportowej na 2 tyś miejsc???
...kompletnie bez sensu ,miastu i klubowi potrzebna jest hala która pomieści około 4 tyś .
koszt zmiany inwestycji jest stosunkowo niewielki ... a potrzeba większej hali oczywista!!!
już w tej chwili na mecze Górnika w Świebodzicach przychodzi 2 tyś kibiców ... i powodem jest między innymi to że jest to w świebodzicach ... proponuję władzą przypomnieć sobie jak liczna widownię lata temu miał górnik gdy rozgrywał mecze w Wałbrzyskim OSIRze ... w tej chwili gdyby Górnik miał halę na 4 tyś ... była by ona pełna !!! poza tym sport i kultura w Wałbrzychu to nie tylko GÓrnik ...a halę buduje sie nie na rok czy pięć lat ...tylko ma ona służyć miastu latami !!!
...ktoś tu musi chyba zacząć myśleć !!! no chyba że po wybudowaniu hali ... miasto ma zamiar zastanawiać sie nad jej powiekszeniem .
...ludzie zacznijcie myśleć !
...bo obudzimy sie z ręką w "nocniku"
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl