gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Artykuł NWW: Mamy kompleks kompleksu?/ 2007-12-25 21:14:30 /
Nowe Wiadomości Wałbrzyskie: Władze miasta powołały do życia spółkę Wałbrzyskie Centrum Sportowo - Rekreacyjne „Aqua - Zdrój". Ma się ona w całości zająć budową obiektu sportowego przy ulicy Ratuszowej. Ściągnąć pieniądze, przygotować dokumentację, nadzorować wykonanie. Ekipa prezydenta Piotra Kruczkowskiego cieszy się, że wreszcie ruszamy do przodu, radni lewicy obawiają się, że idziemy drogą byłej spółki miejskiej PRIM, która upadła i zostawiła po sobie tylko długi.

Sesja rady miejskiej, na której podjęto decyzję o utworzeniu spółki „Aqua - Zdrój", przebiegła w bardzo nerwowej atmosferze. Lewica starła się z obozem prezydenckim. Jest o co kruszyć kopie, ponieważ powołana spółka w najbardziej optymistycznym wariancie do wydania będzie miała aż 90 milionów złotych. Przeznaczy je na budowę obiektu, który od czterech lat w opinii publicznej funkcjonuje jako „kompleks przy Ratuszowej". Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, m.in. nowoczesny basen, sala sportowa i hotel, miał już dawno funkcjonować. Władze miasta wciąż jednak nie mogą domknąć projektu. I to z powodów bardzo różnych od niemożności dogadania się z lokatorami mieszkającymi przy „starej Ratuszowej" do braku przepisów dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego.

90 lub 20 milionów
„Aqua - Zdroj" to najnowszy pomysł. Jednoosobowa spółka miejska, która zajmie się tylko tym projektem. - Spółki inwestycyjne bardzo dobrze funkcjonują w praktyce, na przykład we Wrocławiu - przekonywał radnych, prezydent Piotr Kruczkowski. - Z budżetu przekazujemy jej 3 miliony złotych na funkcjonowanie, sporządzenie dokumentacji i prowadzenie prac rozbiórkowych - dodawał. Resztę musi pozyskać sama. W zależności od wariantu jest ona duża i bardzo duża. Nawet 90 milionów złotych, w przypadku modernizacji stadionu, budowy 3 kolejnych boisk treningowych, pływalni z sauną i gabinetami odnowy biologicznej, hali widowiskowej na 2 tys. miejsc, a także hotelu z restauracją i kręgielnią. Wtedy bezwzględnie konieczne będzie sięgnięcie po środki unijne i ministerialne. Wariant mniej optymistyczny mówi o 20 mln wydanych z własnej kasy na basen oraz halę sportową.

Mam tego dość
Radni koalicji Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, praktycznie wyłączyli się z dyskusji nad tym pomysłem. Prym wiedli natomiast rajcowie Lewicy i Demokratów, którzy mnożyli wątpliwości. - Obyśmy nie skończyli jak PRIM, za którego działalność teraz się wstydzę - mówił Jerzy Krzyżowski, który pamięta czasy tej niechlubnej spółki. Czytelnikom należy się przypomnienie, że Przedsiębiorstwo Robót i Inwestycji Miejskich powołane zostało przez poprzednie, lewicowe władze Wałbrzycha. Zamiast szeregu inwestycji zostały po nim długi i wstyd. - Martwi mnie to, że nie został nam przedstawiony biznesplan oraz szczegółowa analiza finansowa przedsięwzięcia - utyskiwała radna Katarzyna Ukrzewska. - Wątpliwości są bardzo duże, wielokrotnie słyszeliśmy już różne zapewnienia, że coś będzie realizowane, a nie było. Dlatego jesteśmy sceptyczni - stopniował napięcie Dariusz Ledna. W końcu radny Paweł Szpur wypalił. - Jako mieszkaniec mam już tego po prostu dość. Ciągle słyszymy tylko obietnice i zapewnienia.

Dyskusja stała się bardzo zacięta i ostra. Opozycja pytała jeszcze m.in. o to kto znajdzie się w zarządzie spółki, gdzie będzie miała siedzibę, kto spłaci jej ewentualne zobowiązania. Władze starały się odpowiadać, lecz przy „stoliku prezydenckim" równie puszczały nerwy. - To że jesteście przeciwko temu obiektowi, wynika z tego, że obiecałem, że go zbuduję. Trzeba więc zrobić wszystko, aby to nie wyszło - odparł lewicy Piotr Kruczkowski. Ostatecznie pomysł powołania „Aqua - Zdrój" przeszedł przy 14 głosach za i 9 przeciwnych.

Michał Wyszowski

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
:)
2007.12.28 16:36:14
IP: 192.168.10.184
Do płetwa:Jakbys był kumaty ,to bys wiedział co sie dzieje;)
Pawulon do Kruczkowskiego
2007.12.27 20:41:56
IP: 192.168.10.184
BLE BLE BLE.Nie będzie żadnego kompleksu państwo nie da kasy.Ten człowiek opowiada takie rzeczy że w głowie się nie miesci.Przeczytajcie to:http://www.gornik.walbrzych.pl/index.php?page=newsy&id=713#kom.
płetwa
2007.12.27 20:31:20
IP: 192.168.10.184
Wie ktoś może co dzieje się ze stroną piłkarską???
thx
2007.12.26 14:32:21
IP: 83.8.6.124
Znowu bicie piany w temacie kompleks sportowy? Przeciez i tak nic nie wybuduja, no moze co najwyzej kolejny supermarket...:) i to bez wzgledu jaka formacja polityczna rzadzi w tym miescie
punisher11
2007.12.26 07:44:45
IP: 87.105.66.35
Ot i cała lewica.Jak pies ogrodnika ,sama nic nie potrafi zrobić i innym nie pozwoli.Podwójna moralność tffffuuuu.
partizan
2007.12.25 21:30:26
IP: 81.168.211.100
hehe powiem tylko jedno, smieszy mnie jak lewusy za rzadow ktorych byly same przekrety teraz sie oburzaja ze przekrety moga byc znowu, niezle wzorce maja nie ma co
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl