gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Artykuł NWW: Boiska będą rosły na potęgę/ 2008-05-20 21:32:59 / Marcin Durczak /
Po 330 tysięcy złotych - jedną trzecią wartości inwestycji - przekaże samorząd województwa 57 dolnośląskim gminom na realizację Programu „Moje Boisko - Orlik 2012". Wśród nich są trzy gminy z naszego powiatu. Kolejne 300 tysięcy dołoży do każdego przedsięwzięcia ministerstwo sportu. Budowy mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Realizacja programu, ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, potrwa trzy lata. W tym czasie w gminach, które przystąpiły do projektu, wybudowane zostaną kompleksy dwóch boisk: piłkarskie i wielofunkcyjne, jak również budynki sanitarne i szatnie. Boiska zostaną też wyposażone w niezbędny sprzęt sportowy.

Ponad połowę kasy dostaną

W tym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 180 mln zł na dofinansowanie budowy ponad 500 boisk w gminach. Na Dolnym Śląsku powstanie ich blisko 60, w tym w Wałbrzychu, Jedlinie-Zdroju i Walimiu. Budowa boisk to pierwszy etap rządowo-samorządowego programu „Moje boisko - Orlik 2012". - Kolejnym będzie opracowanie i wdrożenie programów ministerstwa wspierających samorządy terytorialne w programach popularyzacji aktywności fizycznej - informuje resort sportu.

Wstępny koszt budowy kompleksu wynosi około 1 mln zł. Zadanie dofinansowywane będzie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w wysokości do 333 tys. zł (nie więcej niż 33% wartości). Pozostałe koszty pokrywa urząd marszałkowski (w 1/3) i jednostki samorządu terytorialnego (również w 1/3). Gmina Wałbrzych już otrzymała 660 tys. zł dofinansowania na realizację inwestycji w ramach programu Orlik 2012. - Boisko powstanie przy Publicznym Gimnazjum nr 1. Budowa rozpocznie się w tym roku, obecnie jesteśmy na etapie projektowania - mówi nam Ewa Frąckowiak, rzeczniczka wałbrzyskiego magistratu. Podobne inwestycje mają ruszyć jeszcze przed zimą w Jedlinie-Zdroju (przy gimnazjum miejskim) oraz w Walimiu.


Następna podstawówka nr 17?

W ramach projektu powstaną kompleksy dwóch boisk: piłkarskie (o wymiarach 30 x 62 m, ogrodzone, wraz z piłkochwytami o wysokości 5 m) oraz boisko wielofunkcyjne (o wymiarach 18 x 32 m, również ogrodzone). Ministerstwo sportu ściśle określiło nie tylko wymagania dotyczące terenu budowy boisk, ale również nawierzchnię, która ma być pokryta trawą syntetyczną, rodzaj ogrodzenia, czy oświetlenie.

- Lokalizacja kompleksu powinna zapewniać bezpieczny i łatwy dojazd do obiektu. Na miejscu zapewniona będzie opieka trenera środowiskowego. Jego zatrudnienie ma na celu profesjonalne prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obiekcie - podkreślają przedstawiciele ministerstwa sportu. 

Zgodnie z planem, w 2009 roku program „Moje Boisko - Orlik 2012" będą realizowały kolejne 64 dolnośląskie gminy, a w 2010 roku - 32 samorządy.- W kolejnych latach będziemy starali się o dofinansowanie budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 17 - zdradza nam Ewa Frąckowiak.

Władze miasta czekają także na decyzję o przyznaniu dotacji na budowę kolejnych obiektów sportowych. W ramach programu „Blisko boisko" złożyli wniosek o dofinansowanie budowy piłkarskiego terenu przy PSP 21. Szacunkowo jego budowa ma kosztować około 1,5 mln zł. Obecnie trwa procedura przetargowa. - Boisko będzie budowane bez względu na to, czy otrzymamy dofinansowanie - deklarują władze miasta. - Środki na ten cel są zagwarantowane w naszym budżecie. Kolejny „mini-stadion" ma powstać obok Publicznego Gimnazjum nr 6 w ramach programu „Budowa boisk wielofunkcyjnych". Gmina tu także liczy na dofinansowanie, ale i tu gotowa jest koszty budowy (ok. 1,2 mln zł) pokryć z własnego budżetu.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl