gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

NWW: 300% normy a podatek jeden/ 2008-07-29 08:12:54 / Marcin Durczak /
Nowe Wiadomości Wałbrzyskie: Wałbrzyszanie pokazali klasę. W tym roku blisko 23 tysiące osób zdecydowało się przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To wzrost o ponad 330% w stosunku do tego co było w roku 2007. W ten sposób do potrzebujących popłynie blisko milion złotych. Oni już czekają na te pieniądze.

Dane, które uzyskaliśmy w wałbrzyskim Urzędzie Skarbowym są jednoznaczne. Ten rok - jeżeli chodzi o 1% podatku - będzie rekordowy. Taka tendencja jest w całej Polsce. W połowie miesiąca „Rzeczpospolita" podała, że suma wpłat na organizacje pożytku publicznego może być nawet trzykrotnie większa od tej z 2007 roku. I tak jest właśnie w naszym regionie.

Ty piszesz, Oni płacą
Zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego Wałbrzych Dorota Balwierz mówi, że ilość podatników decydujący się na taki odpis jest coraz większa. - Następny rok może być jeszcze lepszy - uważa. Wszystko przez zmianę przepisów. W minionych latach osoba najpierw musiała wyliczyć wartość tego podatku, wpłacić pieniądze na konto wybranej organizacji, a dopiero potem dostawała zwrot ze skarbówki. Ta papierologia zniechęcała, zwłaszcza że wartość przekazywanego podatku czasami była niższa niż kwota, którą płacimy za przekaz pocztowy. W tym roku wystarczyło na deklaracji podatkowej wpisać nazwę organizacji (łącznie z numerem konta i KRS) i już. Resztę pracy wykonywali za nas urzędnicy skarbowi.

Na przekazanie 1% podatku zdecydowało się 22 982 podatników. W ubiegłym roku było ich niecałe 7 tysięcy, a w pierwszym roku funkcjonowania odpisów na organizacje pożytku publicznego (2003) zaledwie 146. Wtedy na konto tych organizacji trafiło jedyne 23 tysiące złotych, w ubiegłym roku blisko 300 tysięcy, a za ten rok jest to już kwota ponad 900 tysięcy złotych. - Widać, że jest ponad trzykrotny wzrost i jest to bardzo pozytywne zjawisko. Te pieniądze są przekazywane na konkretny społeczny cel - podsumowuje Dorota Balwierz. 

Są przekazywane i bardzo potrzebne
Organizacji pożytku publicznego w skali całego kraju jest kilkaset, wiele z nich działa w regionie wałbrzyskim. W Hospicjum im. Jana Pawła II czekają na każdy zastrzyk gotówki. W ubiegłym roku z „1 procenta" otrzymali 88 tysięcy złotych, całość poszła na budowę hospicjum. - Obecnie z urzędów skarbowych w całej Polsce otrzymaliśmy 22 tysiące złotych. Czekamy jednak na tą najważniejszą wpłatę, właśnie z Wałbrzycha. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie placówki - mówi Henryka Kowalczyk z regionalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
Urzędy Skarbowe czas na przekazanie pieniędzy mają do końca lipca, czyli do najbliższego czwartku. 


Michał Wyszowski

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
edo
2008.07.29 08:28:39
IP: 62.87.161.141
Jestem ciekawy ile Górnik dostał z naszych podatków. Dostępne sa gdzieś takie informacje?
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl