Wschód lepszy od Zachodu - 7 punktów Sterengi/ 2011-01-09 13:10:19 / Marcin Durczak /

Rzut Piotra Kardasia równo z końcową syreną zadecydował o zwycięstwie Wschodu w Meczu Gwiazd 1 Ligi. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był dodatkowy czas gry. Wschód - Zachód 89:88 (21:20, 15:30, 23:22, 25:12, 5:4).
Marcin Sterenga zdobył 7 punktów (1x3) dla Zachodu.

Wschód: Michalak 19 (3x3), Ponitka 15 (3x3), Zalewski 13 (3x3), Sulima 4, Dębski 2 oraz Misiewicz 14, Salamonik 9 (1x3), Prażmo 6, Glapiński 3, Wilczek 2, Kardaś 2, Pisarczyk 0.
Zachód: Piechowicz 23 (2x3), Lisewski 8, Pacocha 7 (1x3), Koszuta 5, Witos 4 oraz Zmarlak 10 (1x3), Grzegorzewski 9, Sterenga 7 (1x3), Żytko 6 (2x3), Stokłosa 5 (1x3), Bierwagen 4.

pzkosz.pl - Przez trzy pierwsze kwarty koszykarze Zachodu mieli przewagę. Prowadzili 73:58 i wydawało się, że wygrają mecz. Drużynę Wchodu poderwał jednak Piotr Kardaś. Jego kilka efektownych podań uaktywniło pozostałych kolegów, dzięki czemu w końcówce wynik oscylował wokół remisu. Do remisu 84:84 doprowadził Andrzej Misiewicz, który wykorzystał oba rzuty osobiste. Paweł Zmarlak rzucał jeszcze z obwodu na wygraną Zachodu, ale minimalnie spudłował.

W trwającej zaledwie jedną minutę dogrywce więcej szczęścia miał wspierany przez radomską publiczność Wschód. O losach spotkania zadecydowała ostatnia akcja meczu, którą wykonał Piotr Kardaś. Doświadczony rozgrywający Rosy trafił z trudnej pozycji, pod presją obrońcy. Jego rzut wykonany w pobliży linii końcowej wpadł równo z końcową syreną. - Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa i z tej nagrody – mówił wyraźnie zadowolony Kardaś, który swoje pierwsze kroki w seniorskiej koszykówce stawiał właśnie w Radomiu. - To spotkanie było doskonałą okazję do promocji tej dyscypliny. Mecz mógł się podobać, a jego dramaturgia potwierdziła moje przypuszczenia, że na wygranej zależało każdemu zawodnikowi, który wyszedł na parkiet - dodał obrońca Rosy.

Powiedzieli po meczu:

Mladen Starcević (trener Wschodu): Wszyscy zawodnicy wnieśli swoją cegiełkę do naszej wygranej. Wyróżniłby jednak wicemistrzów świata do lat 17 Mateusza Ponitkę i Michała Michalaka. Oni zaprezentowali kawał dobrej koszykówki. Nie bali się podejmować akcji. Uczciwie muszę przyznać, że Zachód był od nas lepszy. Mieliśmy trochę szczęścia w końcówce. Chciałem, aby Kardaś rzucał w końcówce. Ewentualnie akcję mógł kończyć Michalak, który miał zainicjować zagrywkę. W przerwie zaprosiłem chłopaków do szatni, bo chciałem, aby wzięli swoje klucze do samochodów (śmiech). Z taką grą, jak w drugiej kwarcie, lepiej było wyruszyć do domu. Na szczęście zawodnicy chcieli grać, przez co wróciliśmy na halę.

Aleksander Krutikow (trener Zachodu): Tak powinny wyglądać Mecze Gwiazd. Było dużo walki, szybkiej gry, a co najważniejsze spotkanie było wyrównane. Do tego ta dramatyczna końcówka, w której o wygranej decydował ostatni rzut. Powadziliśmy już różnicą szesnastu punktów, ale w końcówce poluzowaliśmy naszą grę. Takich spotkań powinno rozgrywać się jak najwięcej. Zachód wygrał wcześniejsze dwa konkursy, chcieliśmy, aby także Wschód miał jakiś sukces.

Marek Łukomski (drugi trener Wschodu): Pierwsza połowa nam nie wyszła, dlatego trener Starcević musiał interweniować w przerwie. Po naszej rozmowie wszystko wyglądało już lepiej. W tym spotkaniu wygrała koszykówka, bo chyba wszyscy wychodzili z hali zadowoleni.

Wojciech Wieczorek (drugi trener Zachodu): To było dobre, koszykarskie widowisko. Publiczność zgromadzona na hali mogła obejrzeć wszystko. Była dobra zabawa, emocje sportowe i dramaturgia. O to chodzi. Mecze Gwiazd 1 Ligi to świetny pomysł.