gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Górnik - Polonia (niedziela, 15.03), godz. 18/ 2015-03-14 13:29:23 / Dominik /

W maju 2014 roku Górnik zmierzył się z Polonią Bytom w drugim meczu baraży o 2. ligę. Nasi wygrali dość pewnie 67:55, ale ostatecznie oba zespoły uzyskały promocję. W porównaniu z ubiegłym sezonem, w Polonii zmieniło się jednak wiele. W Bytomiu znacznie wzmocnili siłę ognia, co sprawia, że w niedzielnym starciu w Aqua Zdroju bardzo trudno będzie wskazać faworyta. Zapomnieć o katowickiej strzelaninie

Polonia Bytom, zdj. basketball.bytom.pl

 

Pierwszy etap walki o 1. ligę beniaminek z Górnego Śląska zakończył na 3. miejscu z bilansem 14-6. Biorąc pod uwagę wzmocnienia, dobra postawa Polonii nie może być niespodzianką.

 

 

 

Do drużyny z Bytomia w tym sezonie dołączyli #7 Emil Podkowiński, #6 Paweł Jurczyński (na zdjęciu), #9 Michał Moralewicz, #12 Łukasz Nawrot i #14 Michał Nikiel. Po stronie znaczących strat należy jedynie zaliczyć koniec kariery Mariusza Bacika, który od bieżących rozgrywek skupił się w całości na roli asystenta głównego trenera Polonii, Radosława Kucińskiego.

 

26-letni Podkowiński ostatnie dwa sezony spędził w drugoligowym GTK Gliwice, gdzie był wyróżniającym się zawodnikiem (13.0 pkt i 4.9 zb w sezonie 13/14). Co nieco o Podkowińskim może powiedzieć nasz Bartłomiej Józefowicz, bo obaj zawodnicy spotkali się w sezonie 2005/06 w AZS-ie Radom. W II etapie wywodzący się z Radomia skrzydłowy notuje 12.8 pkt i 7.0 zb.

 

23-letni Moralewicz, jako bardzo młody gracz, rozegrał nawet 15 meczów w PLK (Kotwica Kołobrzeg, Znicz Jarosław). Po dość rozczarowującym sezonie w Mickiewiczu Katowice, obrońca przeniósł się do Polonii, gdzie gra sporo, ale stanowi jedynie tło dla kolegów.

 

Co innego Paweł Jurczyński. 23-letni gracz jest obecnie najlepszym strzelcem w całej lidze (śr. 19.8 pkt, 95% skuteczności za 1, 46% za 3, 30% za 2). To już czwarty z kolei sezon, gdy Jurczyński zdobywa w 2. lidze średnio ponad 10 pkt w każdym meczu. Ostatnie lata lider bytomian spędził w Mickiewiczu i AZS AWF Katowice, a pierwsze kroki w dorosłej koszykówce stawiał w Pogoni Ruda Śląska.

 

31-letni Nawrot to skrzydłowy, który w 2. lidze rozegrał dziewięć sezonów w czterech klubach. Ostatni sezon spędził razem z Podkowińskim w Gliwicach (6.3 pkt, 3.2 zb). GTK otarło się o awans do 1.ligi, ale ostatecznie, dzięki zaproszeniu PZKosz, znalazło się szczebel wyżej. W Gliwicach Nawrot był zmiennikiem – taką samą rolę spełnia w Bytomiu.

 

W drużynie nie ma już Bacika, ale świetnie pod koszem zastąpił go Michał Nikiel. 31-letni środkowy mierzy 205 cm wzrostu i ma za sobą grę w siedmiu klubach od PLK do 2. ligi. Jeszcze w sezonie 2012/13 Nikiel grał ogony w Rosie Radom, a ostatni sezon spędził, podobnie jak Podkowiński i Nawrot, w GTK Gliwice.  W II etapie trwającego sezonu notuje śr. 14.5 pkt i 10.3 zb (drugi, po Niedźwiedzkim, najlepszy zbierający w lidze).

 

Gdy mówimy o Polonii, nie możemy zapominać o weteranie ligowych boisk i reżyserze gry zespołu trenera Kucińskiego. Marcin Ecka, bo o nim mowa, spędził dziewięć sezonów w 1. lidze (MKS Zabrze, Sokół Łańcut, Tytan Częstochowa, Znicz Pruszków, Znicz Jarosław, MOSiR Krosno) gdzie przez wiele lat był czołowym strzelcem i asystującym. 36-letni rozgrywający przez jeden sezon grał w PLK (12 meczów w Zniczu Jarosław), a w zeszłym sezonie poprowadził Polonię do 2. ligi.

 

W II etapie 2. ligi Ecka notuje bardzo dobre 13.5 pkt, 7.5 zb i 7.8 as (1. w lidze pod względem asyst, 5. we wskaźniku efektywności, 9. w zbiórkach).

 

W II etapie Polonia, podobnie jak Górnik, ma bilans 3-1:

 

Polonia – Nysa Kłodzko 75:72

MKS Kalisz – Polonia 70:69

Polonia – Muszkieterowie 80:59

Basket Suchy Las – Polonia 72:82

 

Dobry bilans bytomianie osiągnęli pomimo nieobecności kontuzjowanego Grzegorza Zadęckiego, który w I etapie notował śr. aż 21 pkt w meczu.

 

Spotkanie z Polonią będzie bardzo ważne w perspektywie szans obu ekip na zajęcie 2.miejsca w grupie, dającego prawo gry w barażach o 1. ligę. Dająca bezpośredni awans pozycja lidera wydaje się zarezerwowana dla niepokonanego AZS AWF-u Katowice, który wyraźnie pokonał wałbrzyszan w ostatniej kolejce 97:61.

 

Biało-Niebiescy, w Katowicach bez chorego Ratajczaka i kontuzjowanego Niedźwiedzkiego, muszą jak najszybciej otrząsnąć się z ostatniego niepowodzenia. Wciąż niepewny jest powrót Niedźwiedzkiego, na którego bytomianie mają zresztą odpowiedź w postaci opisanego wyżej Nikiela.

 

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
bob
2015.03.09 14:21:35
IP: 46.205.101.217
Katowice awans pewny - mają pakę na spokojny środek 1 ligi,jeśli nie wyżej. Górnik w pełnym składzie może jeszcze powalczyć o 2 miejsce. Jeśli wygra z Polonią ma szansę awansu, jeśli przegra, to liga dla nich się skończyła.
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl