MP U-18: Górnik w finałach!!!/ 2015-04-19 18:52:07 / Dominik /

W ostatnim dniu półfinałów MP U-18 „Górnicy” pokonali Siarkę Jezioro Tarnobrzeg 71:63 i z pierwszej lokaty weszli do najlepszej ósemki w swoim roczniku! Oznacza to, że w dniach 6-10 maja nasi powalczą o medale mistrzostw Polski!!! Organizatora finałów poznamy 22 kwietnia.

Górnik – Siarka 71:63 (19:13, 14:14, 17:18, 21:18)

Górnik: Durski 20, Szmidt 15 (12 zb), Krzymiński 12, Kołaczyński 10, Jeziorowski 9, Grabka 3, Kaczuga 2, Sumiński 0, Dargacz 0.

STATS

Finały MP U-18 to dwie grupy po cztery zespoły. Najlepsze dwie ekipy z grup zagrają w wielkim półfinale, a pozostałe drużyny zmierzą się między sobą o miejsca.

Awans do finałowego etapu uzyskały z innych grup także WKK Wrocław, Śląsk Wrocław, Biofarm Basket Junior Poznań, Wisła Kraków, Polonia Warszawa, Rosa Radom i Trefl Sopot. Mistrzostwa Polski w roczniku 1997 z 2013 roku broni Polonia Warszawa, ale faworytami do medali pozostają WKK, Rosa i Basket Junior.

Przed ostatnim dniem warszawskich półfinałów w grę wchodziło kilka scenariuszy. Jeden z nich zakładał nawet pozbawienie biało-niebieskich marzeń o grze w finałach! Wystarczyło, że Siarka pokona naszych różnicą trzynastu punktów, a Trefl taką samą różnicą ogra Ursynów. W takim układzie Górnik w małej tabelce pomiędzy tarnobrzeżanami oraz sopocianami wyglądałby najgorzej. Biało-Niebiescy stanęli jednak na wysokości zadania i ograli Siarkę.

W zespole Siarki trzech zawodników (Piotr Wolski, Kamil Karliński i Wiktor Rycerz) ma za sobą debiuty w Tauron Basket Lidze. Rozgrywający Rycerz w pierwszych dwóch meczach półfinałowych zdobywał średnio 19.0 pkt i 7 zb i to na niego należało w szczególności uważać.

Początek meczu był wyrównany. Wałbrzyszanie odskoczyli na 15:8 na dwie minuty przed końcem I kwarty dzięki pięciu punktom z rzędu niezawodnego w półfinałach Damiana Durskiego oraz udanej akcji w szybkim ataku Marcina Jeziorowskiego. Po chwili na celny rzut zza łuku Karlińskiego odpowiedział udaną próbą z półdystansu Durski i po pierwszych dziesięciu minutach Górnik prowadził 19:13.

Niedobrze dla wałbrzyszan rozpoczęła się druga kwarta. Mocny start Siarki, w tym dwie udane akcje Victora Celarka pozwoliły tarnobrzeżanom zaliczyć serię 5:0 i zbliżyć się na 19:18. W grze Górnika widać było przestój, nasz zespół nie mógł znaleźć drogi do kosza przez niemal cztery minuty drugiej kwarty. Niemoc przełamał dopiero celnym rzutem z półdystansu Łukasz Kołaczyński. Później było lepiej. Zespół Pawła Domoradzkiego zaliczył serię punktową 7:0, „odjeżdżając” na 31:21, za sprawą pięciu punktów Macieja Krzymińskiego oraz dzięki pierwszym punktom w półfinałach Michała Kaczugi. W końcowej fazie drugiej kwarty do kosza trafiali tylko rywale, co w rezultacie oznaczało jedynie sześciopunktową przewagę wałbrzyszan po pierwszej połowie (33:27).

Trzecią kwartę „Górnicy” rozpoczęli od mocnego uderzenia i kolejnej serii punktowej 7:0 (na 40:27). Stało się to dzięki punktom duetu Szmidt-Durski. Kolejne sześć punktów w meczu zdobyła jednak waleczna drużyna Siarki, w tym cztery „oczka” dopisał do dorobku Rycerz (40:33). W 26 minucie pojedynku ważny rzut z dystansu trafił Krzymiński, a nasi odskoczyli na 48:37. Pod koniec trzeciej kwarty nasi jednak znowu się rozluźnili, co skrzętnie wykorzystał zespół z Podkarpacia. Duet Celarek-Rycerz zalicza serię 6:0 i niweluje stratę do 50:45.

W czwartej kwarcie do notujących dobry fragment gry Celarka i Rycerza dołącza Karliński i po pierwszych dwóch minutach czwartej kwarty prowadzimy już tylko 54:52. Moment później mogliśmy już przegrywać, ale Karliński pomylił się zza łuku. W tym trudnym momencie naszych z opałów wyciąga kolejny już raz w tym turnieju Durski. Jego celny rzut zza linii 6,75 m daje pięciopunktową przewagę 57:52. Do zdobywania punktów włącza się w tym momencie także Kołaczyński i nasi prowadzą już 61:52. Zaraz po punktach naszego rozgrywającego daje o sobie znać Rycerz. Mający na koncie pięć meczów w Ekstraklasie (śr. 2.5 pkt w meczu w tym sezonie) 18-letni rozgrywający Siarki trafia za trzy oraz udanie wbija się pod kosz, co skutkuje zmniejszeniem prowadzenia Górnika (61:57). W kolejnym trudnym momencie za trzy trafia nie kto inny jak Durski (64:57), a tym samym zaraz popisuje się Krzymiński (67:57). W Siarce ponownie dają o sobie znać Celarek i Rycerz (67:61), ale do zakończenia meczu pozostała już tylko nieco ponad minuta. Gdy po podaniu Kaczugi punkty zdobył Jeziorowski, grający w żółto-czarnych trykotach rywale muszą faulować by zatrzymać zegar. Z linii rzutów wolnych wynik ustala Durski.

Wiktor Rycerz zakończył mecz z 16 punktami (6/13 z gry), ale w końcówce go zabrakło z powodu pięciu przewinień. Zaskakująco dobry mecz zaliczył Victor Celarek, autor 17 „oczek” i 7 zbiórek. Kamil Karliński zdobył tylko 7 punktów. W Górniku ponownie ważne rzuty trafiał słynący z dynamiki Damian Durski (20 pkt), ale swoje zrobił też zaliczający świetne półfinały Bartłomiej Szmidt (z Siarką double-double, 15 pkt i 12 zb).

Górnik awansuje do finałów z pierwszej lokaty, co należy uznać za wielki sukces. Brawa należą się dla całego zespołu. Bardzo dobry turniej mają za sobą Maciej Krzymiński, Bartłomiej Szmidt oraz Łukasz Kołaczyński, ale na szczególną uwagę zasługuje Damian Durski.

Gdy juniorzy Górnika przed czteroma laty zajmowali czwarte miejsce w Polsce w kategorii młodzików, Durski był jedynie tłem dla kolegów. W ciągu czterech lat jego gra jednak wciąż ewaluowała. W półfinałach nasz potrafiący grać na trzech pozycjach zawodnik (rozgrywający, obrońca, skrzydłowy) notował śr. 20.0 pkt, 10.0 zb i  7.0 as!!!

Durski w fazie centralnej Mistrzostw Polski:

2011 (U-14) – 5 meczów, śr. 15 min, 0.6 pkt, 0.4 as, 1/9 za 2, 0/7 za 3, 1/3 za 1, 3.0 zb.

Górnik kończy na czwarty miejscu w Polsce.

2013 (U-16) – 5 meczów, śr. 23 min, 10.8 pkt, 4.4 zb, 3.0 as, 44% za (20/45), 10% za 3 (2/21), 54% za 1 (8/15).

Górnik kończy na miejscach 9-13 w Polsce.

2015 (U-18) – 6 meczów, śr. 34 min, 18.5 pkt, 10.2 zb, 5.5 as, 40% za 2 (22/56), 29% za 3 (16/56), 83% za 1 (19/23),

W drugim meczu naszej grupy Trefl pokonał Gim 92 Ursynów 83:56.