gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

4 grudnia - Barbórka - Dzień Górnika!/ 2019-12-04 09:39:22 / Marcin Durczak /

Dzisiaj 4 grudnia jak co roku obchodzimy Barbórkę czyli Dzień Górnika - tradycyjne polskie święto górnicze, świętowane także przez osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem innych paliw kopalnych i geologów w dniu św. Barbary, patronki górników.

NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN!Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu - https://starakopalnia.pl/wydarzenia/festiwal-tradycji-gorniczych-barborka/

Tradycyjne święto górników - Barbórka została we wrześniu ubiegłego roku wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Inicjatorem działań owocujących wpisem Barbórki na listę było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest już kilka perełek takich jak krakowskie szopki czy polskie tańce narodowe. Wpis daje możliwość promocji obchodów i z pewnością przyciągnie do Wałbrzycha turystów.

Wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego daje też dodatkowe możliwości. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO może być wpisane tylko to, co znajduje się już w rejestrze krajowym.

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl