gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Nie żyje Jerzy Kosmaty/ 2020-04-28 07:16:35 / Marcin Durczak /

Odszedł Jerzy Kosmaty, wałbrzyska osobowość, ikona naszego górnictwa. Miał 83 lata.

W okresie pracy na Kopalni Węgla Kamiennego „Wałbrzych” Jerzy Kosmaty zajmował się m.in. zwalczaniem zagrożeń naturalnych, a szczególnie: wyrzutami gazów i skał, pyłami wybuchowymi i pyłami szkodliwymi dla zdrowia, bezpieczeństwem pracy, a w latach 1985-1989 był Prezesem Klubu Sportowego „Górnik” w Wałbrzychu (w czasie jego kadencji Klub zdobył mistrzostwo Polski w koszykówce 1988 i wicemistrzostwo 1986). Jego osobę kojarzymy również z rozbudową szkolnictwa wyższego w rejonie Wałbrzycha, a szczególnie przy tworzeniu Filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu.
Od 1995 roku był kustoszem w Muzeum w Wałbrzychu - Oddział Muzeum Przemysłu i Techniki - obecnie Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia”.

Składamy najszczersze kondolencje. Cześć Jego Pamięci!Jerzy Kosmaty urodził się 6 czerwca 1937 roku w Przemyślu. Wiedzę zdobywał najpierw w szkole podstawowej i liceum w Jarosławiu, a następnie na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który ukończył w 1959 roku z tytułem magistra inżyniera geologa kopalin stałych. Kolejny kierunek studiów na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej ukończył w 1961 i uzyskał tytuł magistra inżyniera górnika. Swoją edukację kontynuował w latach 1981-1983 na studiach podyplomowych w zakresie ekonomiki przedsiębiorstw. Ukoronowaniem jego wykształcenia stało się uzyskanie w 2009 roku tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie- historia techniki w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Tytuł rozprawy doktorskiej brzmiał „Kształtowanie się kadry kierowniczej Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w latach 1945-2000”.

Zaczynał swą drogę zawodową jako górnik pracujący pod ziemią, następnie był inspektorem kopalń w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, potem głównym inżynierem górniczym w Kopalni Węgla Kamiennego „Słupiec” w Słupcu, a w latach 1972-1973 pracował jako zawiadowca ruchu pola w połączonych kopalniach „Słupiec i „Nowa Ruda”.

Był także naczelnym inżynierem ds. naukowo-technicznych w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu. W kolejnych latach pracował w KWK „Wałbrzych” i KWK „Victoria” jako inżynier górniczy.

Jak informują środowiska górnicze, msza święta odbędzie się 30 kwietnia 2020 o godz. 13 w kościele w Szczawnie Zdroju a uroczystości na cmentarzu komunalnym o godz. 14.

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
ks
2020.04.28 08:14:41
IP: 10.255.0.2
Super człowiek. Miałem przyjemność poznać zarówno w szkole jak i bardziej służbowo.
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl