gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Bank Pekao I liga - wstęp do sezonu 2023/24/ 2023-09-19 07:25:17 / Marcin Durczak /

polskikosz.pl - Rozgrywki Pekao S.A. I ligi ruszają już 23 września. Co powinieneś o nich wiedzieć? Zacznijmy od początku. Przed nami 34 kolejki rundy zasadniczej i późniejsza rywalizacja w fazie play-off. W sezonie 2023/24 na pierwszoligowych parkietach wystąpią:AZS AGH Kraków, Decka Pelplin, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, Enea Basket Poznań, GKS Tychy, Górnik Zamek Książ Wałbrzych, HydroTruck Radom, KKS Polonia Warszawa, Miasto Szkła Krosno, MKKS Żak Koszalin, Sensation Kotwica Kołobrzeg, SKS Fulimpex Starogard Gdański, Weegree AZS Politechnika Opolska, WKK Active Hotel Wrocław, WKS Śląsk II Wrocław oraz będący beniaminkiem AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice, Niedźwiadki Chemart Przemyśl i MKS Mana.lake Sokół Marbo Międzychód.

Najlepszy zespół uzyska prawo gry w Orlen Basket Lidze, natomiast do II ligi zostaną zdegradowane 3 ostatnie drużyny w tabeli.

Już drugi sezon na parkietach I ligi regulamin rozgrywek dopuszcza do gry jednego obcokrajowca w każdej drużynie, natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami każda z nich musi korzystać z gracza U-23 (zawodnik urodzony w 2001 roku lub młodszy), który przez cały mecz musi przebywać na boisku. Jednocześnie, każdy młodzieżowiec zobowiązany jest do występowania z numerem od 90 do 99 na swojej koszulce.

Okienko transferowe pozostanie otwarte do połowy stycznia 2024 roku.

Prawa do emisji rozgrywek posiada platforma Emocje.TV, a nowym sponsorem tytularnym został bank Pekao S.A.

Wszystkie ekipy w jedną i drugą stronę pokonają łącznie co najmniej 238 771 km. Najwięcej czasu w podróży spędzi drużyna Niedźwiadki Chemart Przemyśl, która ma przed sobą około 18 966 km. Najmniej, bo około 10 256 km - WKS Śląsk II Wrocław - zespół z najniższą średnią wieku graczy w zespole w lidze.

Obiektem, który pomieści najwięcej kibiców jest RCS Radom (acz mecze rozgrywane będą także w drugiej hali, tej przy ul. Narutowicza), zaś jedynie klub z Katowic oferuje bezpłatny wstęp na mecze. Bilety na mecze pozostałych drużyn będą kosztować średnio do dwudziestu pięciu złotych.

Często najlepsze historie są tuż obok, a tych nie brakuje na niższych szczeblach. Dziesiąty sezon w lidze jest przed drużyną z Tychów, która ma obecnie najdłuższy staż w rozgrywkach. Aktualnie najdłużej na ławce trenerskiej w jednym klubie jest trener GKS, Tomasz Jagiełka, który nieprzerwanie prowadzi zespół aż od 2010 roku, choć Dariusza Kaszowskiego i Sokoła Łańcut może być trudno w tej kwestii prześcignąć (klub w sezonie 2003/04 awansował do pierwszej ligi, a dopiero w sezonie 2021/22 do ekstraklasy; trener spędził w klubie niemal 3 dekady).

Pamela Wrona

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl