gornik
     
Newsy

<-- Cofnij

Reporterzy bez granic bronią Twoje Radio/ 2002-07-27 22:43:00 /
Interwencje w Radzie Europy i Komisji Europejskiej - takie kroki zamierza podjąć międzynarodowa organizacja dziennikarska "Reporterzy bez granic" w odpowiedzi na ostatnie, arbitralne decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdaniem organizacji, zagrażają one wolności mediów w Polsce.

Niedawne decyzje Rady wstrząsnęły polskim rynkiem medialnym. Głosami członków powiązanych z koalicją rządzącą, odmówiono przedłużenia koncesji na nadawanie najpopularniejszej krakowskiej rozgłośni lokalnej Blue FM i nadającemu w Wałbrzychu Twojemu Radiu. Co więcej, nie podano konkretnych powodów.

- Jesteśmy zdziwieni, że taką decyzję podjęto bez odpowiedniego umotywowania, bez ostrzeżenia i bez możliwości odwołania. Jeśli zostanie zrealizowana, wskazywałaby, że władza KRRiT jest nadzwyczajna i arbitralna, tym samym niezgodna ze standardami Unii Europejskiej w dziedzinie wolności mediów - czytamy w liście do przewodniczącego KRRiT Juliusza Brauna, podpisanym przez sekretarza generalnego organizacji "Reporterzy bez granic", Roberta Menarda.

Zwrócił się on do Rady o cofnięcie decyzji podjętych względem Blue FM i Twojego Radia, a także "zwrócenie uwagi na to, aby postanowienia KRRiT nie wykraczały poza uprawnienia wyznaczone zazwyczaj organem regulacji mediów audiowizualnych w społeczeństwie demokratycznym".

Niezależnie od tego, "Reporterzy bez granic" zamierzają skierować interwencje w sprawie ostatnich decyzji KRRiT do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i jej Sekretariatu, a także Komisji Europejskiej. Jak zapowiedział Menard, interwencja zostanie skierowana w szczególności do komisarza odpowiedzialnego za rozszerzenie Unii Europejskiej.

Przeciwko niesprawiedliwym decyzjom Rady zaprotestowało również Obserwatorium Wolności Prasy Andrzeja Goszczyńskiego. Przypomniało ono słowa członków KRRiT sprzed kilku lat, iż wszyscy nadawcy, którzy nie łamali prawa lub zapisów koncesji mogą być pewni jej przedłużenia. - Bulwersującym jest także fakt, że swą decyzję członkowie Rady podjęli nie zapoznając się z wnioskiem koncesyjnym i wbrew przychylnej opinii departamentu programowego KRRiT - czytamy w oświadczeniu Obserwatorium.

Zarówno krakowskie Blue FM, jak i wałabrzyskie Twoje Radio nadawały od 7 lat. Wałbrzyskiemu Twojemy Radiu członkowie KRRiT odmówili udzielenia koncesji w grudniu zeszłego roku. Powód? Przedstawiona przez nadawcę oferta programowa nie zapewniała realizacji zadań ustawowych. Członkom Rady powiązanym z SLD i PSL nie spodobała się propozycja zmiany formuły rozgłośni z uniwersalnej na muzyczną.

Po przejęciu Twojego Radia przez Agorę, rozgłośnia miała przyjąć znany już w innych polskich miastach format Złotych Przebojów, nie rezygnując przy tym z lokalnych informacji. Zdaniem przewodniczącego KRRiT Juliusza Brauna, który popierał wniosek nadawcy, utrzymanie stacji o innym formacie, niż muzyczny jest bardzo trudne na tamtym rynku. Wniosek o reasumpcję decyzji złożył, gdyż uważał, iż skoro nie ma innego wnioskodawcy, jest to warunek wystarczający.

<-- Cofnij

Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
dodaj komentarz | Komentarze:
Grafika: StrzeliStudio / Html&css: adrian-pawlik.pl / hosting: www.hb.pl